slideshow slideshow slideshow slideshow

Tipy na výlet

Naším heslem „AKTIVNĚ NA LIPNĚ“se zaměřujeme na turisty, kteří chtějí poznávat, či provozovat pěší turistiku nebo cykloturistiku.

  • Areál letních sportů (s pláží, hřišti a dalším vyžitím) jen 300 m od hotelu.
  • Více než 360 km cyklostezek a cyklotras okolo Lipna, včetně přívozů. Trasy vedou přímo kolem hotelu – super cyklo a in-line trasa Přední Výtoň – Lipno – Frymburk, vhodná i pro začínající cyklisty. Ideální trasy na Vítkův Hrádek, Schwarzenberský kanál, Šumavou…
  • Pěší turistické trasy vedoucí přímo kolem hotelu – Šumava je krásná celý rok.
  • Lipno (cca 8 km), kde je Stezka v korunách stromů, bobová dráha, možnost exkurze do vodní elektrárny, lanové centrum, bikepark, …
  • Město Český Krumlov ( cca 30 km) – město zapsané na seznamu památek UNESCO, hrad Rožmberk ( cca 15 km) – sídelní hrad jednoho z nejmocnějších rodů, klášter Vyšší Brod ( cca 12 km) – klášter s možností zhlédnout unikátní Závišův kříž, v areálu kláštera je umístěno Poštovní museum. Vítkův Hrádek – zřícenina hradu s překrásným výhledem na Lipenské jezero. Čertova stěna ( cca 10 km) – ukázka síly přírody. Kleť  ( cca 38 km) - vrchol s nejstarší kamennou rozhlednou. Dívčí Kámen (cca 38 km) – zřícenina hradu nad Vltavou.
  • Raft z Vyššího Brodu po nejznámější vodní trase (řece Vltavě) v Čechách.
  • Parník na Lipně s nástupním místem v lipně, nebo ve Frymburku..

V zimním období klienti ocení zcela ideální umístění hotelu mezi třemi špičkovými lyžařskými skiareály:

  • Skiareál Hochficht (cca 40 km), nejlepší skiareál mimo Alpy, více než 20 km sjezdovek
  • Skiareál Sternstein (cca 18 km), hodně dobrý skiareál s kabinkovou lanovkou
  • Skiareál Lipno (cca 8 km), jeden z nejlepších skiareálů v Čechách, ideální pro začínající lyžaře a rodiny s dětmi

1. Přední Výtoň 2. Lipno nad Vltavou 3. Vyšší Brod
4. Rožmberk 5. Vítkův Hrádek 6. Schwarzenberský kanál
10. Skiareál Hochficht 11. Skiareál Sternstein 12. Skiareál Lipno

 

TIPY NA VÝLET - Český Krumlov

Město Český Krumlov

Město Český Krumlov patří mezi nejkrásnější a architektonicky nejzachovalejší města v České republice. Leží v údolí řeky Vltavy. Prvními majiteli hradu a města, které je zmiňováno v letopisech již v polovině 13. století, byli páni z Krumlova, později Rožmberkové, Eggenberkové a Schwarzenbergové. Český Krumlov, se svojí vzácně zachovalou středověkou urbanistickou kompozicí a s rozsáhlým fondem gotických a renesančních budov, byl pro svoji jedinečnost v roce 1992 zapsán do Seznamu světového, kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Jedním z nejpůsobivějších okamžiků návštěvy Českého Krumlova je jistě procházka po křivolakých uličkách a náměstí historického centra, které vždy zapůsobí rozmanitostí a pestrostí jednotlivých objektů a stavebních slohů. Ve městě se nachází množství církevních staveb, z nichž nejznámější je kostel sv. Víta z roku 1439. Nalezneme zde celou řadu galerií a muzeí. Asi nejvýznamnější je Art centrum Egona Schieleho, dnes již evropsky proslulá galerie moderního umění. Město v průběhu roku žije celou řadou hudebních a filmových festivalů, divadelních představení a lidových slavností. Romantiku pobytu v Českém Krumlově umocňuje příjemné posezení v hospůdkách a vinárnách, příjemné nákupy v útulných obchodech, nebo možnost přenocování v historických objektech, ve kterých se nachází množství hotelů a pensionů.

Při procházce městem se určitě zajděte podívat na tato místa (vyznačena na mapě):

  1. Plášťový most – několikapatrový most spojující Horní hrad se zámeckou zahradou.

  2. Pohled na zámek přes řeku – z místa zvaném Na Ostrově se Vám nabízí jedinečný pohled na zámek.

  3. Náměstí – na náměstí naleznete budovu renesanční radnice spojenou ze dvou budov v roce 1580, výrazný architektonický prvek je společná atika těchto dvou staveb. Na náměstí naleznete také mariánský morový sloup s kašnou.

  4. Určitě se vyplatí projít uličkou spojující náměstí s Kostelní ulicí.
    Tato uzoučká ulička má v sobě kouzlo a půvab.

  5. Kostel svatého Víta.

  6. Horní ulicí, kolem okresního muzea se dostanete až k divadlu. Na tomto malém náměstí naleznete schodiště, které Vás zavede k řece. Tudy můžete projít až do ulice Parkán, kterou se dostanete až k “dřevěnému mostu”.

  7. Dřevěný most” – vyplatí se na chvíli zastavit a pokochat se výhledem na zámek, nebo na druhé straně na budovu bývalého špitálu s kostelem sv. Jošta.

  8. Zámecké schody – vás zavedou na první nádvoří zámku Český Krumlov, přímo k hradnímu příkopu s dovádějící medvědí rodinkou.

Tip: Český Krumlov jako na dlani budete mít, pokud absolvujete procházku ke kapli na Křížovou horu

Hrad a zámek Český Krumlov

Dominantou města je Státní hrad a zámek. Komplex tvoří více než čtyři desítky historických budov, věž z roku 1257, která byla do dnešní podoby přestavěna v 16. století, zámecká zahrada s kaskádovou barokní fontánou, nejstarší letohrádek Bellárie ve střední Evropě a zámecké barokní divadlo s kompletně zachovalým původním zařízením včetně scénických proměn.
V období od dubna do října (vždy mimo pondělí) nabízí návštěvníkům několik prohlídkových tras a výstavních prostor.
Pokladna pro zakoupení vstupenek se nachází na II. nádvoří, doporučujeme zakoupit vstupenky na prohlídkové trasy s dostatečným předstihem.
smiley I. prohlídková trasa – (vstup ze III. nádvoří) renesanční a barokní apartmá, zlatý kočár, maškarní sál.
cheeky II. prohlídková trasa – (vstup ze III. nádvoří) interiéry zámku z 19. století.
cool III. prohlídková trasa – (vstup z V. nádvoří) zámecké barokní divadlo s kompletně zachovalým původním zařízením a kostýmy.

Další prostory bez průvodce, vstupenky není nutno zakupovat předem:
Zámecká věž – (vstup ze II. nádvoří) nabízí úchvatný výhled na městečko pod věží a na okolní kopcovitou krajinu.
Zámecké lapidárium – (vstup z I. nádvoří) vystavuje originály barokních soch zámeckého areálu.
Václavské sklepy – (vstup ze IV. nádvoří) výstavní prostory, mezinárodní výstava keramické tvorby.
Máselnice – (vstup ze II. nádvoří) výstavní prostory.
Sloupová síň – (vstup z I. nádvoří) výstavní prostory.
Zámecká zahrada – (volný vstup)- zámecká zahrada s kaskádovou barokní fontánou a rokokovým letohrádkem Bellárie. Okolí jezírka je ideálním místem pro odpočinek a rozjímání.

Na I. nádvoří si nezapomeňte prohlédnout dovádějící medvědí rodinku v zámeckém příkopu.
Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími. Během exteriérové prohlídky zámku lze projít přes tzv. Dolní hrad, který tvoří I. nádvoří (zvané Rejdiště) a II. nádvoří (zvané Gardové). Cesta pokračuje přes III. nádvoří a IV. nádvoří, které tvoří komplex Horního hradu. Přes Plášťový most se prochází na V. nádvoří a dále do rozlehlé zámecké zahrady, kde je však přístup ve večerních hodinách omezen vzhledem k provozní době a divadelním představením na otáčivém divadle.

Tip: z V. nádvoří zámku Český Krumlov se nezapomeňte podívat na město v podzámčí.

ww.zamek-ceskykrumlov.eu

TIPY NA VÝLET - Muzea a festivaly

Muzea a expozice

Okresní vlastivědné muzeum (Český Krumlov, Horní ul. 152), v budově bývalého jezuitského semináře z poloviny 17. století. Ke stálým expozicím patří unikátní keramický model historického jádra Českého Krumlova v měřítku 1:200, barokní jezuitská lékárna nebo výstava Českokrumlovsko od pravěku do konce 19. století.
Provozní doba.

Egon Schiele Art centrum (Český Krumlov, Široká ul. 70-72), muzeum je umístěno v působivých prostorách bývalého městského pivovaru z roku 1605. Kromě stálé expozice Egona Schieleho je zde možno shlédnout díla umělců světového významu.
Provozní doba.

Muzeum útrpného práva (Český Krumlov, Nám. Svornosti 1),v nově zrekonstruovaných prostorách pod radnicí se nachází ojedinělá expozice útrpného práva a mučících nástrojů. Za pomoci speciálních efektů je zde představena bezmála stovka mučících nástrojů, simulováno upalování čarodějnic či poprava mečem.
Provozní doba.

Muzeum voskových figurín (Český Krumlov, Kájovská 68),
muzeum představuje expozici starých řemesel, ale i významných osobností českých a světových dějin.
Provozní doba.

Pohádkový svět loutek (Český Krumlov, Radniční ul.), svět roztodivných loutek z historie i současnosti uchvátí nejen Vaše děti, ale jistě i Vás. Své sbírky z Kabinetu loutek tu prezentuje Národní muzeum v Praze.
Provozní doba.

Muzeum marionet (Český Krumlov, Latrán 6), v historickém objektu bývalého kostela svatého Jošta je umístěna expozice starých českých marionet, kompletních loutkových divadel včetně dekorací a opon z druhé poloviny 19. stol.
České marionety v opeře oper DON GIOVANNI
Městské divadlo, Český Krumlov - Horní ul. 2

Dům české fotografie (Český Krumlov, Šatlavská ul. 141 ), na ploše 400 čtverečných metrů se prezentuje fotografická tvorba špičkových českých autorů a další výstavy.
Provozní doba.

Poštovní muzeum (Vyšší Brod – klášter), stálá expozice poštovnictví na českém území od roku 1526 do současnosti. Zahrnuje výstavu kočárové techniky, dostavníků, poštovních vozů a automobilů, poštovních uniforem, štítů pokladen, schránek,... Představuje historické telegrafní přístroje, dálnopisné stroje, telefonní přístroje a ústředny, v neposlední řadě pak poštovní známky z Československa a České republiky a tiskové postupy při jejich výrobě.
Provozní doba.

Muzeum Adalberta Stiftera (Horní Planá), v rodném domku “básníka Šumavy” Adalberta Stiftera je instalována expozice, která mapuje život a dílo tohoto proslulého básníka. Adalbert Stifter se narodil v roce 1805, studoval gymnázium a poté právo a přírodní vědy na universitě ve Vídni. Od roku 1848 žil v Linci, kde se zasloužil o reformu základních škol a údržbu kulturních památek. Stifterovy literární práce byly silně ovlivněny vztahem k rodné Šumavě, životu jejich obyvatel a historii. U rodného domku začíná i naučná stezka. více...
Provozní doba.

Muzeum Schwarzenberského kanálu (Chvalšiny), potřeba dopravovat dřevo z nevyčerpatelných šumavských zásob dala vzniknout ojedinělému technickému zařízení – plavebnímu kanálu, který umožňoval plavení dřeva mezi Dunajem a Vltavou. V rodné obci Chvalšiny, stavitele tohoto kanálu lesního inženýra Josefa Rosenauera, najdeme muzeum s jedinečnou expozicí, která připomíná toto ojedinělé dílo. Pozůstatky tohoto díla je možné vidět ve skutečnosti.
Provozní doba.

Pivovar Egenberg (Český Krumlov, Latrán), od roku 1560 se v tomto pivovaru vaří pivo výborné kvality, o čemž svědčí mnohá ocenění odborných porot. Pivovar nabízí možnost prohlídky s ochutnávkou. Seznámení se s výrobou piva a prohlídkahistorického areálu Vás určitě uspokojí. Informace na tel. +420 380 711 426 begin_of_the_skype_highlighting +420 380 711 426 end_of_the_skype_highlighting

Grafitový důl (Český Krumlov, Chvalšinská ul.), neobvyklý zážitek přináší návštěva grafitového dolu. Český Krumlov patří k tradičním a nejstarším lokalitám těžby grafitu, který používali již Keltové pro potřeby v hrnčířství a k tavbě kovů. Expozice umožňuje návštěvníkům profárat důlními vozy 70 metrů hluboké štoly a z bezprostřední blízkosti poznat romantickou, ale namáhavou práci ve zdejším dole.
Provozní doba.

Kultura, festivaly a slavnosti

Region se stává jedním z významných kulturních center.

Otáčivé hlediště (Český Krumlov – zámecká zahrada), unikátní přírodní divadlo, kdy hlediště s diváky se v průběhu představení pootáčí před jednotlivé scény. Neopakovatelná atmosféra divadla ve volné přírodě, působivé kulisy stromů zámecké zahrady a rokokového letohrádku Bellarie není možné napodobit v kamenném divadle. Můžete zhlédnout muzikál, balet, komedii nebo operu.
Volný den každé pondělí!!

Slavnosti pětilisté růže – karnevalová tradice sahá až do dob Eggenberských pánů, kteří nacházeli inspiraci ve stylu italských Benátek. Na tři dny se město Krumlov oblékne do renesančního hávu, a Vám se dostává všeho, co k takovému karnevalu patří. Potkáte rytíře, vznešené dámy, kejklíře, hudebníky, ctihodné měšťany, řemesníky či žebráky. Město se navrátí do rožmberské doby a s ním i Vy prožijete a poznáte tuto dobu.
Každoročně v červnu, první víkend po slunovratu.

Festival komorní hudby – nejstarší festival v Českém Krumlově proslulý spoluprací se souborem Musica Bohemica navazuje na místní tradice. Součástí festivalu je i projekt „Hudba v proměnách času“, který nechává znít skladby v prohlídkových trasách zámku.Každoročně koncem června a začátkem července.

Klavírní festival – v Maškarním sále zámku Český Krumlov každý rok vystupují klavíristé z celého světa, od mezinárodně uznávaných autorit až po vítěze prestižních soutěží mladých interpretů.
Každoročně v červenci.

Festival staré hudby – jedinečný festival probíhající v historických objektech, stará hudba zní v interpretaci originálních hudebních nástrojů , jsou respektovány původní hudební zvyklosti.
Každoročně koncem července.

Organum hydraulicum – festival varhanní hudby využívá kvalitní historické instrumenty našeho regionu s cílem přiblížit varhanní hudbu široké veřejnosti.
Každoročně koncem července.

Mezinárodní hudební festival – autentičnost prostředí umocňuje sugestivní zážitek z hudby. Koncertními sály a nad pódii zní hudba klasická od renesanční až po soudobou, úspěch slaví i žánr slavných muzikálových melodií v podání operních pěvců.
Každoročně v srpnu.

Jazz na konci léta – mezinárodní festival jazzové a alternativní hudby kromě tradičních koncertních prostor využívá spontánní atmosféry kaváren, hospůdek , dvorků a ulic.
Každoročně koncem srpna.

TIPY NA VÝLET - Hrady a zámky

Region je mimořádně bohatý na světské i církevní památky, nachází se zde celá řada hradů, zámků, klášterů a kostelů, které vypovídají o bohaté historii Českokrumlovska.

Zámek Český Krumlov Jeden z největších zámeckých komplexů ve střední Evropě ze 13. století s unikátním barokním divadlem, Maškarním sálem, bohatým mobiliářem a rozlehlou zámeckou zahradou. (blíže popsán výše na stránce)

Hrad Rožmberk nad Vltavou Hrad byl pojmenován podle pětilisté růže, kterou měl v erbu jeho zakladatel Vok z Prčice. Historie hradu začíná ve 13. století, toto období připomíná gotická věž Jakobínka. Mladší dolní hrad byl zbudován ve 14. století a později renesančně a goticky upravován. Hrad Rožmberk byl sídelním místem rodu Rožmberků – jednoho z nejmocnějších a nejvýznamnějších rodů v Čechách. K dalším úpravám hradu došlo v letech 1840 – 1857 za Jana Jiřího Buquoye, představitele dalšího mocného rodu, který z hradu vytvořil pod vlivem romantismu rodové muzeum Buquoyů, nesené v novogotickém stylu. V současné době se v interiérech hradu nachází například významná kolekce zbraní a rodová galerie Buquoyů, kteří hrad vlastnili až do roku 1945.
Provozní doba.

Zřícenina hradu Dívčí Kámen Gotický hrad ze 14. století byl ve vlastnictví Rožmberků, od 16. století zchátralý. Dnes nejrozlehlejší zřícenina na Českokrumlovsku se zbytky horního a dolního hradu a opevnění. Zřícenina je volně přístupná a je zajímavým místem na výlet - výletní trasy.

Zřícenina hradu Vítkův Hrádek Původně pohraniční pevnost ze 13. století, jejíž součástí byla obrovská obytná hranolová věž, přestala svému účelu sloužit asi v polovině 18. století. V současné době představuje návštěva zříceného hradu příjemné výletní místo – výletní trasy.


Církevní stavby

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě - Klášter založil Vok z Rožmberka roku 1259 a povolal sem cisterciáky z rakouského Wilheringu. Klášter se stal rodovým klášterem, v němž bylo pochováno deset generací zakladatelského rodu. Klášter tak představuje nejvýznamnější české rodové mauzoleum s kontinuitou od 13. do 17. století. Knihovna kláštera obsahuje na 70000 svazků, z toho 1200 rukopisů a 400 prvotisků. V rámci prohlídky je přístupný kostel, kapitulní síň, knihovna a obrazárna. V budově opatství můžete navštívit poštovní muzeum. V současné době v klášteře žije komunita cisterciáků.
Provozní doba.

Klášter Zlatá Koruna - Roku 1263 povolal Přemysl Otakar II cisterciáky z rakouského opatství Heligenkreuz jako oporu své moci. Svou funkci ztratil klášter roku 1785, kdy ho svým výnosem zrušil císař Josef II. V současné době je možno si klášter prohlédnout prohlídkovou trasou s průvodcem. Za pozornost stojí křížová chodba, kaple Andělů strážných.
Provozní doba.

Klášter rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou - (Český Krumlov, Latrán 50), základní kámen kláštera byl položen roku 1350. Dominantou kláštera je kaple Panny Marie Einsiedelské. Součástí areálu je i kostel Božího těla a Panny Marie Bolestné.
Provozní doba.

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Kájově - Jedno z nejstarších mariánských poutních míst (pouť – druhá neděle v říjnu) vystavěné od 14. století, s cenným mobiliářem – například socha Trůnící Madony nebo 12 deskových obrazů.

Kostel sv. Víta v Českém Krumlově - Gotický kostel se síťovou klenbou z 15. století postavený Rožmberky. Krásné síťové a křížové klenby, pozoruhodné opěrné kamenné sloupy. V interiéru mimo jiné můžeme obdivovat raně barokní hlavní oltář, malé barokní a velké novogotické varhany, barokní kapli sv. Jana Nepomuckého.

Poutní komplex v Římově - Nad návsí obce Římov najdete jeden z nejvýznamnějších poutních komplexů v Čechách. Ohniskem posvátné úcty je zde barokní soška Panny Marie Římovské z roku 1679. V barokním kostele postaveném v letech 1672-1697 na centrálním kruhovém půdorysu naleznete hlavní oltář z let 1878-1879, původní kamennou křtitelnici z roku 1672 a kazatelnu z poloviny 18. století. Zajímavostí je loretánská kaple založená roku 1648 s jednoduchým zařízením, věrně napodobujícím původní svatyni stojící v italském Loretu. Unikátní je šestikilometrová křížová cesta vedoucí blízkým okolím Římova s 25 zastaveními.

TIPY NA VÝLET - Příroda a cyklotrasy

 

Zachovalostí přírody láká region k výletům do přírody.

 

Národní park Šumava – jedno z nejstarších pohoří Evropy, vzniklo při alpinském vrásnění v třetihorách vyzdvižením a rozlámáním zarovnané paroviny starého původu. Turisticky atraktivní je příroda národního parku, zvláště pozůstatky činnosti ledovců v podobě skalních útvarů, kamenných moří a ledovcových jezer, které jsou jedinečnými úkazy tohoto typu v České republice. Šumava na české straně a Bavorský les na německé straně tvoří společně jednu z nejrozsáhlejších lesních ploch v Evropě.

Určitě stojí za návštěvu:
Plešné jezero a vrchol Plechý – Plešné jezero je ledovcového původu s rozlohou 7,48 ha, v nadmořské výšce 1090 m s maximální hloubkou 18,3 m, asi 200 metrů od jezera nalezneme šesti hektarové kamenné moře taktéž ledovcového původu. Na plošině nad jezerem nalezneme památník Adalberta Stiftera z roku 1877. Nad hladinou se tyčí skalní jezerní stěna vysoká 330 metrů. Celou kulisu rámuje vrchol hory Plechý s výškou 1378 metrů nad mořem. Vrch Plechý je nejvyšším vrcholem Šumavy na české straně. Jezero je dosažitelné pěšky – výchozí bod z obce Nová Pec, délka cesty k jezeru a zpět cca 11 km, trasa je značena. Jezero je též dosažitelné na kole – cyklostezky.Cestou k Plešnému jezeru narazíte na významnou technickou památku – Schwarzenberský plavební kanál – toto unikátní dílo bylo zbudováno v letech 1789 až 1791. Vznik tohoto kanálu podporovala myšlenka dopravovat dřevo z šumavských hor do vnitrozemí. (Muzeum plavebního kanálu najdete v rodné obci stavitele tohoto kanálu lesního inženýra Josefa Rosenauera ve Chvalšinách. Jedná se o jednu z nejpodivuhodnějších vodních staveb své doby, která sloužila od roku 1791 do roku 1892 pro dopravu dřeva do metropole monarchie – Vídně. Dalších více než 70 let sloužila pro dopravu k Vltavě. Nová vodní cesta byla dlouhá celkem 89,7 km, z toho 44 km vlastního kanálu na severním úbočí Šumavy pod Třístoličníkem, Trojmeznou horou, Plechým, Smrčinou, Sulzbergem a Bärensteinem.
Celé rozsáhlé vodní dílo doplňovalo 87 mostů a můstků, 80 vodních propustí, 78 vodních příkopů a 22 stavidel.Různé části tohoto jedinečného vodního díla je možno vidět přímo v přírodě. Nejzajímavější je ale možnost vidět na vlastní oči ukázky plavení dřeva. Tyto ukázky probíhají několikrát ročně a určitě se vyplatí vidět dopravu dřevěných polen “in natura”. Ukázky probíhají v oblasti Ježová (mapa). Přístup autem na odstavné parkoviště “U Korandy” je přes obce Přední Výtoň, Spáleniště, Pasečná. Další ukázky se konají na Jeleních vrších (mapa) nedaleko Nové Pece. Je možné též využít cyklostezky (cyklostezky).
Podél Schwarzenberského plavebního kanálu od bavorské hranice přes Jelení vrchy, se známým plavebním tunelem, do Zadní Zvonkové vede tzv. Kanálová cesta, která je pohodlnou stezkou pro pěší i cyklisty.

V průběhu léta budou umístěny modely Schwarzenberského kanálu v info-centrech v Nové Peci a Stožci. Na těchto modelech názorně uvidíte překonnání rozvodí Vltavy a Dunaje

Prales Hojná Voda a Žofínský prales – v blízkosti obce Benešov nad Černou se nachází, už od roku 1838,dvě nejstarší přírodní rezervace v Evropě. Smrkové bukové a smíšené lesy s četnými rašeliništi jsou zdrojem přirozené akumulace vod. Pramení zde řeky Lužnice, Malše, Černá a Stropnice. Okolím Benešova nad Černou vede i naučná stezka.

Čertova stěna a Luč – národní přírodní rezervace poskytující jedinečný zážitek. Hluboce zaříznuté původní řečiště Vltavy s balvany a mísovitými prohlubněmi, nad pravým břehem kamenné moře ledovcového původu. Jedinečná ukázka síly přírody, až tady si člověk uvědomí, jak malý je vůči přírodě. Čertova stěna je dobře přístupná, na silnici mezi Vyšším Brodem a Loučovicemi naleznete parkoviště, z tohoto parkoviště dojdete po cca 300 m značenou cestou přímo až nad kamenné moře. Kolem této rezervace vede též cyklostezka. Nezapomeňte si vzít pevnou obuv.

Kleť – Chráněná krajinná oblast Blanský les, s nejvyšším vrcholem Kletí, je další možností hezkého výletu do přírody. Na vrcholu Blanského lesa, na Kleti /1083 metrů nad mořem/ nalezneme nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách z roku 1825, ze které je úchvatný rozhled do krajiny. Za příznivého počasí jsou vidět vrcholky alpských hřebenů. V prostorách rozhledny je instalována stálá expozice informující o historii a přírodě Blanského lesa. Na vrcholu se též nachází observatoř, která je nejvýše položenou astronomickou observatoří v Čechách. Vrchol je dostupný i pro méně zdatné turisty díky lanovce, která vede z obce Krásetín až na vrchol. U nástupní stanice lanovky nalezneme i dostatečně velké odstavné parkoviště. Jako tip doporučujeme zpáteční cestu z vrcholu absolvovat pěšky.
Provozní doba.

Na kole do přírody

Region a především okolí Lipenského jezera je rájem pro cykloturisty. Značené cyklotrasy, vedoucí krásnou přírodou, propojují turisticky zajímavá místa. Trasy jsou vyznačeny na mapě.
Vydat se na kole do přírody umožňuje prožít krásnou aktivní dovolenou. Cyklotrasy Vás povedou hlavními turistickými centry s potřebnými službami a zázemím pro zajištění Vaší příjemné aktivní dovolené a zároveň se po nich dostanete k přírodním a kulturním atraktivitám této překrásné oblasti.
Množství cyklotras nabízí možnosti, jak pro zkušené cyklisty, tak pro turisty, kteří chtějí jen jízdu na kole vyzkoušet. Každý si jistě najde trasu, vyhovující právě jemu. Nepřeceňujte své síly a pamatujte, že důležitější je vrátit se, než ujet co nejvíce kilometrů.
V regionu naleznete množství půjčoven kol, jejichž částečný seznam je na .... Nezapomínejte na bezpečnost a vždy používejte ochranné pomůcky. Část cyklotras probíhá z nutnosti i po silnicích se silnějším provozem aut (především v oblasti hráze v Černé v Pošumaví), proto mějte vždy své děti v dohledu ! Přejeme Vám příjemně strávený čas na kole.

Okruhy

Krumlovská 74,2 km
Přírodní a kulturní zážitek na okruhu spojujícím dva velmi významné turistické cíle Šumavy a jižních čech – Lipensko a Český Krumlov.
Hořice na Šumavě – Skláře – Kladenské Rovné – Přelstice – Kájov –
Český Krumlov – Větřní – Zátoň – Branná – Větrná – Malšín – Frymburk – Milná – Muckov – Černá v Pošumaví – Muckov – Hořice na Šumavě.

Okolo Lipna 108,2 km
Náročný cyklookruh po kterém objedete celé Lipenské jezero a vychutnáte si krásy obou břehů.
Loučovice – Čertova stěna – Vyšší Brod – Mnichovice – Kapličky – Spáleniště – Pasečná – Svatý Tomáš – Kyselov – Račín – Přední Zvonková – Zadní Zvonková – Huťský Dvůr – Schwarzenberský kanál – Nová Pec – Horní Planá – Hůrka – Černá v Pošumaví – Milná – Frymburk – Slupečná – Lipno nad Vltavou – Loučovice.

Svatotomášským pohořím 34,0 km
Hustě zalesněným Svatotomášským pohořím se zříceninou hradu Vítkův hrádek a krajem “opuštěných vesnic”.
Přední Výtoň – Spáleniště – Pasečná – Koranda – Rozcestí u Janovy cesty – Svatý Tomáš – Vítkův Kámen – Mírová cesta – Frýdava – Přední Výtoň.

Vltavským kaňonem 39,9 km
Údolím řeky Vltavy s nádherným kamenitým korytem a známou národní přírodní rezervací Čertova stěna.
Vyšší Brod – Mnichovice – Kapličky – Spáleniště – Přední Výtoň – Frýdava ( převoz / ferry / Fähre) – Frymburk – Lipno nad Vltavou – Loučovice – Čertova stěna – Vyšší Brod.

Schwarzenberská cesta 61,0 km
Krajinou podél Schwarzenberského plavebního kanálu.
Černá v Pošumaví – Dolní Vltavice (převoz) – Kyselov – Rozcestí u Janovy cesty – Koranda – Ježová (CLO) –rakouská Kanalstrasse – Zadní Zvonková / Schoneben (CLO) – Nová Pec – Horní Planá – Černá v Pošumaví.

Po stopách Adalberta Stiftera- 65,9 km
Od rodného domu Adalberta Stiftera krajinou, kterou popisoval, ke zřícenině hradu Vítkův Kámen a do bydliště jeho lásky Fanny.
Horní Planá (převoz) – Bližší Lhota – Přední Zvonková – Zadní Zvonková/Schöneben (CLO) – rakouská Kanalstrasse– Ježová/Iglbach (CLO) – Koranda – Rozcestí u Janovy cesty – Svatý Tomáš / Vítkův Kámen / – Frýdava (převoz) – Frymburk – Milná – Černá v Pošumví – Hůrka – Horní Planá.

Jezerní 50,5 km
Neustálý kontakt s Lipenským Jezerem a překrásné výhledy na něj – dvě atraktivní plavby lipenskými převozy.
Frymburk ( převoz) – Frýdava – Rozcestí u Mostu – Kyselov – Přední Zvonková – Bližší Lhota (převoz) – Horní Planá – Hůrka – Černá v Pošumaví – Milná – Frymburk.

Rakouská 38,6 km
Atraktivní zalesněnou šumavskou přírodou na české i rakouské straně – překrásná scenérie u Plešného jezera.
Nová Pec – Říjiště- Plešné jezero/Holzschlag (CLO) – Schönbach – Zadní Zvonková/Schöneben (CLO) – Přední Zvonková – Bližší Lhota (převoz) - Horní Planá - Nová Pec.

V regionu Kaplicko se nachází cyklotrasa vedoucí z Českých Budějovic do rakouského Freistadtu
Cyklotrasa POMALŠÍ - THURYTAL
Na území regionu cyklotrasa prochází obcí Římov (poutní areál str. 19) – městem Kaplice - kolem zámečku Schroeter – dále Rychnovem nad Malší, kde můžete spatřit kostel sv. Ondřeje z počátku 16. století – poté vede kolem poutního místa Svatý Kámen – přes osadu Tichá, kde uvidíte pozůstatky tvrze ze 14. století – do osady Cetviny, kde můžete vidět kostel Panny Marie. Trasa dále pokračuje přes hraniční přechod Dolní Dvořiště do Rakouska.

 

TIPY NA VÝLET - Lipno a vodáctví

Lipno

Přehradní nádrž Lipno – jedna z největších rekreačních ploch v České republice. Vodní nádrž Lipno je největší vodní plochou na území České republiky, délka nádrže je 44 km, plocha 4659 hektarů, zadržuje 310 miliónů metrů krychlových vody a její nadmořská výška je 726 metrů. Přehrada byla vybudována v letech 1952 až 1959. Jedinečnost spočívá i v řešení vodní elektrárny, umístěné pod hrází, a v podzemním spojení s vyrovnávací nádrží Lipno II ve Vyšším Brodě. Právě díky tomuto podzemnímuspojení se zdá, že z nádrže nevytéká žádná voda. Přesto jekoryto řeky několikrát do rokazaplavováno, a v úseku mezi hrází a Loučovicemi jsou poté pořádány závody. Tento úsek je ale velice nebezpečný a i pro velmi zkušeného vodáka je uměním daný úsek sjet.
Dnes kolem přehrady nalezneme velké množství hotelů, pensionů, kempů, zábavních středisek, restaurací, ale také na pravém břehu nedotčenou krásnou přírodu s množstvím cyklostezek a značených cest pro pěší. Vodní plocha je ideálním místem pro vodní sporty i pro odpočinek u vody.

Třísov- zčásti rekonstruované stopy keltského oppida na ploše 26 ha z doby asi
1. stol. př. n. l.
Jedná se o jednu z nejvýznamnějších lokalit jihočeského pravěku. Keltové reprezentovaní na českém území kmenem Bójů, dosáhli v průběhu druhého století před Kristem vysoké společenské organizace, jejíž odrazem jsou opevněná sídliště předměstského typu – oppida. Keltské oppidum je součástí naučné stezky.

Vodáctví

Kdo jednou sjel řeku na kanoi nebo na raftu, bude chtít určitě znovu. Jedinečné zážitky, které přináší jízda po řece, nelze napodobit nikde jinde. Náš region je přímo ideální k provozování tohoto sportu. Řeka Vltava, která protéká regionem, je přímo “mekou” všech milovníků tohoto sportu. Řeka protékající krásnou krajinou, historickými místy a jejíž průtok je díky Lipenské přehradě regulován, láká všechny návštěvníky regionu. Vltava od Vyššího Brodu je určitě nejčastěji sjížděná řeka v Čechách. Pokud budete dodržovat základní pravidla (hlavně přenášení lodí přes jezy), můžete zažít nezapomenutelné zážitky, a navíc se můžete seznámit se spoustou dalších lidí, kteří propadli tomuto sportu.
Většina půjčoven dnes již standartně nabízí odvoz lodi a osob zpět do místa vyplutí. Pro začátečníky doporučujeme nepřeceňovat své síly a volit raději kratší úsek. Nezbývá než popřát šťastnou plavbu a pozdravit vodáckým “AHÓJ”.

Tip: Obeplout Krumlov na lodi.
Díky několikerému zatočení řeky Vltavy v Českém Krumlově se nabízí jedinečná možnost prohlédnout si město z řeky a vrátit se skoro na místo vyplutí. Nástupní místo najdete, pokud sejdete z Rooseweltovy ulice (vedle domu Pension Myší díra – Maleček tourist service) po schodech k řece.

 

TIPY NA VÝLET - Procházky krajinou

Zde doporučené vycházky jsou nenáročné a jsou určeny každému návštěvníkovi.

Alpská vyhlídka – jedna z nejhezčích vyhlídek na část Lipenského jezera. Cesta začíná v obci Frymburk na žluté turistické značce, vede křížovou cestou na vršek Marta ke zrestaurované kapli “Vysoká muka”, dále k Alpské vyhlídce a kolem zimního areálu Kramolín do obce Lipno. Cestu je možné absolvovat jen zčásti, zvláště pro seniory je vhodné dojít pouze na vršek Marta, odkud je překrásný výhled na celý frymburský poloostrov.

Naučná stezka Svatý Tomáš – asi 3 km dlouhá naučná stezka s devíti zastávkami. Její trasa vede po lesní cestě do obce Svatý Tomáš. Nejkrásnější je stezka na podzim, kdy listnaté stromy krásně zbarví okolní přírodu. Stezka začíná u odstavného parkoviště v místě zvaném Na Uhlišti mezi obcemi Frýdava a Pasečná. Až budete v obci Svatý Tomáš, vyplatí se udělat odbočku ke zřícenině hradu Vítkův kámen.

Stifterova stezka – stezka vede od rodného domku Adalberta Stiftera v Horní Plané, doporučujeme před vycházkou navštívit muzeum tohoto významného básníka právě v jeho rodném domě. Cesta vede přes náměstí k parku s pomníkem básníka Šumavy, dále pak areálem Dobrá voda ke Stifterově smrku, buku a odtud lesním porostem k otevřené krajině směrem na bývalou vojenskou hlásku a zpět k domku A. Stiftera. Trasa je nenáročná, vhodná pro všechny návštěvníky okolí Horní Plané, celková délka je cca 4 km.

Krumlovská vyhlídka – celkový pohled na Český Krumlov určitě stojí za trochu namáhavější výstup na dominantní vrch nad Českým Krumlovem, Křížovou horu. Trasa začíná na křižovatce ulic Křížová a Stinná (mapa) u první kapličky, dále pokračuje stále podél kapliček až na vrchol hory. Zde nalezneme nejen překrásný výhled na Český Krumlov, ale i kapli Panny Marie Bolestné a sv. Kříže. Tuto osmibokou kapli z roku 1710 je bohužel možno si prohlédnou jen zvenčí. Zpět můžeme stejnou cestou, nebo lesní cestou seběhneme do ulice Pod Horou a Rožmberskou silnicí se vrátíme do Křížové ulice.

Naučná stezka Třísov –Dívčí Kámen – Holubov – stezka v délce asi 3 km začíná v obci Třísov a značená cesta vede územím keltského oppida s odbočkou ke kultovnímu místu na severní akropoli, dále údolím Křemežského potoka a Vltavy k rozsáhlé zřícenině hradu Dívčí Kámen a romantickým údolím k cíli v obci Holubov. Naučná stezka je opatřena 14 informačními tabulemi. Pokud jste své auto zanechali na začátku naučné stezky v obci Třísov, je možné se vrátit po silnici Holubov – Třísov zpět, nebo naučnou stezku neabsolvovat celou a po návštěvě zříceniny Dívčí Kámen se po stezce vrátit zpět.

Naučná stezka hořických Pašijových her – krátká naučná stezka začíná v obci Hořice na Šumavě před budovou muzea hořických Pašijových her. Stezka vám ukáže obec a zavede Vás do přírodního areálu Pašijových her, které mají v Hořicích tradici od roku 1816.

Celý region oplývá množstvím značených turistických cest. Pro náruživější pěší turisty doporučujeme zakoupit podrobnou turistickou mapu, kterou dostanete ve všech infocentrech.