slideshow slideshow slideshow slideshow

DOPORUČUJEME

Do korun stromů ....Lodí po Lipně ...TOP - turistické výlety ...

Hrad Rožmberk,

jeden z nejstarších hradů jižních Čech, je dominantou stejnojmenné obce. Byl vybudován nejpozději okolo poloviny 13. století. V letech 1840 až 1857 za Jana Buquoye byla provedena důkladná přestavba hradu v duchu romantické gotiky. V průběhu staletí byl hrad v držení rodu Vítkovců, Rožmberků, Švamberků, Buquoyů... Rozhodně doporučujeme zakoupit prohlídku i s vyhlídkou z hradní věže, a navštívit hradní mučírnu (samostatná expozice).yes

Vítkův Hrádek,

nejvýše položený hrad v Čechách – 1.053 m.n.m. s vyhlídkovou plošinou s unikátním výhledem na Lipenské jezero a okolí, za příznivého počasí jsou vidět i Alpy. Leží jen asi 400m od osady Svatý Tomáš, kam se dá zajet autem, a tak je zřícenina hradu velice dobře přístupná.

Osobně doporučuji zanechat auto na parkovišti „Na Uhlišti“ a dále pokračovat po naučné stezce cca 7 km k hradu, zpět využít zkratku přímo ze Svatého Tomáše k parkovišti cca 1,5 km.

Dívčí Kámen,

gotický hrad ze 14. století byl ve vlastnictví Rožmberků, od 16. století opuštěný. Dnes rozsáhlá volně přístupná zřícenina. Máte možnost celou zříceninu prozkoumat a díky popiskám na jednotlivých místech si můžete udělat představu, jak hrad vypadal kdysi. Na zříceninu se dostanete z Třísova, kde je parkoviště, odtud cca 3 km příjemná procházka ke zřícenině hradu. Stezka začíná u stoleté lípy, pokračuje kolem polí a než Vás zavede dolů k řece, otevře se Vám úžasný výhled na celou zříceninu.

Hrady na Malši,

pět zřícenin hradů: Pořešín, Louzek, Velešín, Tichá, Sokolčí, které kdysi střežili obchodní stezku z Rakous do Čech. 

https://g.denik.cz/6/56/novinky-na-zemske-stezce-tvrz-v-tiche-ck200513-04_galerie-980.jpghttps://www.propamatky.info/images/original/cl_1610020840.jpg

Čertova stěna

hluboce zaříznuté původní řečiště Vltavy s balvany a mísovitými prohlubněmi, nad pravým břehem uvidíte kamenné moře ledovcového původu. Jedinečná ukázka síly přírody, jen tady člověk pochopí, jak je vůči přírodě malinkatý. Parkoviště naleznete přímo u silnice vedoucí na Vyšší Brod a odtud cca 300 m na vyhlídku.

Kleť

Na vrcholu 1.084 m.n.m. naleznete nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách. Překrásný výhled umožňuje spatřit nejen skoro celé jižní čechy, ale za příznivého počasí i Alpy.Na vrchol se dostanete lanovkou z Krásetína nebo „po svých“, doporučuji využít značených cest, cesta přímo pod lanovkou je ke konci docela krkolomná.

Cestu z vrcholu rohodně doporučuji využít možnosti sjet na koloběžkách – trasa vede přímo k parkovišti pod lanovkou. Trasa není nijak náročná a při troše opatrnosti ji zvádne rozhodně každý včetně dětí.

Pohádkový les,

v Hořicích u areálu „Pašijových her“ najdete rozhodně zajímavou aktivitu Pohádkovou rezervaci. Parta lidí kolem pana Ptáčka Vám a Vašim dětem rozhodně zpestří Váš pobyt v našem regionu. Budou se smát nejen Vaše děti, ale herci rozhodně rozesmějí i Vás. Pohádkové postavy : Bludička, Vodník, Čert, Divoký mužík, ….  Červená Karkulka a průvodce pan Ptáček Vás provedou lesem a uvedou Vás do příběhu plného smíchu.

Plešné jezero

Jezero ledovcového původu s rozlohou 7,48 ha v nadmořské výšce 1.090 m.n.m. s maximální hloubkou 18,3 m. Asi 200 m od jezera naleznete šestihektarové kamenné moře taktéž ledovcového původu. Na plošině nad jezerem naleznete památník Adalberta Stiftera z roku 1877. Nad hladinou se tyčí skalní jezerní stěna vysoká 330 m. Celou kulisu rámuje nejvyšší vrchol Šumavy – Plechý s výškou 1.378 m.n.m. Jezero je dosažitelné na kole nebo pěšky, auto můžete zanechat v obci Nová Pec – Láz.

Schwarzenberský plavební kanál

Toto unikátní technické dílo bylo zbudováno v letech 1789 - 1791. Myšlenak tohoto kanálu byla - doprava dřeva ze Šumavy do Vídně a Prahy. Kanál překonává rozvodí Vltavy a Dunaje, Jeho délka přesahovala 80 km, na většině míst je opraven a Vy máte možnost vidět vodní tunel i vodní most. Kolem kanálu vede výborně upravená stezka pro cyklisty i pěší.

Nejvýhodnější nástupní místo s parkovištěm - osada Jelení, zde najdete i malé muzeum s maketou tohoto technického unikátu.

Raftem po Vltavě

Být u Lipna a nezkusit si sjet Vltavu na raftech je jako byste skoro nikde nebyli. Vltava od Vyššího Brodu je rozhodně nejznámější vodácká řeka, není nijak náročná a není problém sjet ji na raftu i pro úplného začátečníka včetně dětí.Osobně doporučuji dojet do Vyššího Brodu a odtut si vybrat přiměřenou trasu (např. do Rožmberku trvá cesta cca 2,5 hodiny). 

Odkazy na půjčovny:    

     www.ingetour.cz     www.malecek.cz